Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. prosince 2021 Mikuláš

Japonská preciznost

17. 01. 2012 4:50:38
„Včera jsem byla s běloruskou kamarádkou Irinou na kávě, jejíž způsob servírování mne inspiroval k zamyšlení nad japonskou precizností se smyslem pro rituál. Irinu její japonský přítel drží zkrátka, dává jí sice peníze, ale ona mu musí každý den ukazovat všechny účtenky, za co peníze utrácí.,“ popisuje své zážitky z Japonska Misha Šrábová, která spolupracuje s CEE Intercultural jako specialistka na Japonsko. Následující řádky jsou právě od Mishy:

Já si při japonských cenách také nežiju v přepychu. Takže jsme se rozhodly, že si společnou kávu vychutnáme v obyčejné kavárně v obchodním domě poblíž zastávky Hatčóbori. Už při objednávce mne překvapila elegance a formálnost, se kterou se k nám servírka chovala. Při našem příchodu do kavárny řekla vysokým, typicky japonským hláskem "irašajmaséééé" (což znamená "vítejte", a rozléhá se ve všech obchodech v pravidelných, několikaminutových intervalech), posadila nás ke stolu. Uklonila se, popsala nám, jak se liší nejoblíbenější druhy kávy v jejich kavárně, pak si s námi o kávě chvíli povídala, vzala naši objednávku, znovu se uklonila a ladným krokem odešla vyřídit naši objednávku. Za malou chvíli se vrátila se stříbrným tácem se dvěma stříbrnými šálky, položenými dnem vzhůru, malou nádobou na mléko a stříbrnou kávovou konvičkou. Tác položila na náš stůl, dala nám malé navlhčené ručníky, abychom si do nich utřely ruce, a uklonila se mi do úhlu 90 stupňů, což je nejuctivější úklon, kterým se můžete uklonit někomu jinému než japonskému císaři. Jeden šálek obrátila, ustoupila o krok od stolu a velmi vznešeným pohybem nalila do šálku kávu z výšky asi 30cm. Poté se mi znovu hluboce uklonila a přisunula šálek ke mně. Celé to působilo jako dokonale secvičený koncert vážné hudby nebo dechberoucí baletní představení. Každý její pohyb byl neskutečně precizní, ženský a dokonalý. Poté drobnými krůčky přecupitala k Irině a celou árii nádherných pohybů zopakovala naprosto přesnými pohyby pro ni. Poté ještě jednou ustoupila od našeho stolu, uklonila se pro nás obě a odešla s tácem pryč. Stejně jednala se všemi ostatními zákazníky. Byl to pro mne opravdu spíš estetický zážitek - labutí jezero v kavárně - než pití kávy.

V ostatních japonských obchodech a restauracích se můžete s takovýmto velmi formálním, elegantním chováním, setkat téměř všude. Slečny, které nabízejí nápoje v šinkansenech, dívky obsluhující výtahy, číšníci, úředníci, prodavači ve fast foodech - všichni jako by vykonávali sérii dokonale naučených pohybů - často až s robotickým, neměnným, úsměvem, s neměnnými frázemi, s neměnnými gesty a úklony. Tohle rituální chování, které vychází ze zen-budhismu a z tradičních japonských umění "keishikika", (formalizace), "kanzei shugi" (krása dokonalého provedení), "seišin šujó" (duševní disciplína) se prolíná do všech oblastí života. Dnes jsem vařila s maminkou Yui večeři, a ona asi 10 minut vážila 100g mouky, protože recept říká, že to má být 100g. Kdyby to bylo 103g, což bylo to, s čím jsem já byla nadmíru spokojená, jídlo by přece nebylo dobré. Když vařila špagety, pečlivě přečetla návod a pak s hodinkami v ruce čekala nad plotnou 12 minut, až budou hotové. Když se učíte čajovému obřadu, musíte si zapamatovat přesný postup všech pohybů, které při čajovém obřadu vykonávaly celé generace Japonek v kimonu. Když se učíte psát čínské znaky, je daný způsob, jakou čárkou v tom rozsypaném čaji začít a kterou skončit. Když přehodíte pořadí čárek, Japonci se tomu smějí jako dobrému vtipu. Někomu to všechno může připadat krásné, někomu roztomilé, někomu zvrácené. Ale já myslím, že je to prostě jen japonské...

Autor: Zuzana Duffková | úterý 17.1.2012 4:50 | karma článku: 20.65 | přečteno: 1528x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Pomp

Česká podpora "rasistickému" pubu The Black Bitch

Plzeňský rock&blues band Beer Reminder dočasně bude používat název pubu The Black Bitch (Černá čubka, fakticky jde o fenu chrta v erbu města Linlithgow), který chtějí inkvizitoři po 350 letech přejmenovat v rámci cancel culture.

6.12.2021 v 11:11 | Karma článku: 18.33 | Přečteno: 200 | Diskuse

Ladislav Větvička

Konečně blog, kery neni o koroně

Tuž sem si řikal, že už je čas nepsat o tych cypovinach, kere nam vladni propaganda tlači, trošku se od teho oprostit a bavit se tak nějak normalně tajak ve svobodnych dobach, kdy zme všeci občani měli stejna prava.

6.12.2021 v 11:11 | Karma článku: 29.62 | Přečteno: 589 | Diskuse

Tereza Dufková

Maturita za docházku

Studenti chtějí opět úlevy u maturity. Jakou pak tedy maturita bude mít vypovídací hodnotu, když k jejímu složení bude za chvilku stačit číst, psát a počítat? Moje děti ji pak zřejmě dostanou už jen za řádnou docházku.

6.12.2021 v 10:43 | Karma článku: 16.69 | Přečteno: 209 | Diskuse

Michal Kotyk

Aha, my máme dokonce ústavu?

Pokládám za celkem prospěšné, když nám to budoucí vláda připomíná. Ano, pro mnohé to bude asi těžké poznání. Mám totiž dojem, že ji doposavad mnozí pokládali za listinu zmatených a lidu neprospěšných myšlenek.

6.12.2021 v 9:34 | Karma článku: 13.31 | Přečteno: 298 | Diskuse

Karel Trčálek

Výuka klimaalarmistické zelené ideologie do škol nepatří, pane Gazdíku!

Klimaalamamistické neziskovky usilují o zintenzivnění enviromentální ideologické výchovy na českých školách a příští ministr školství Petr Gazdík jim v tom bohužel vychází vstříc...

6.12.2021 v 8:53 | Karma článku: 18.22 | Přečteno: 216 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3723
Je konzultantkou, koučem a facilitátorkou především v oblasti interkulturního managementu a relokačního poradenství. V roce 2011 založila společnost CEE Intercultural (www.CEEIntercultural.com). Externě přednáší Interkulturní komunikaci na univerzitě v Regensburgu a "Organisational Behaviour" na univerzitě v Offenburgu. Na dobrovolnické bázi působí jako psychoterapeut v občanském sdužení InBáze Berkat podporující migranty. Vystudovala psychologii na univerzitě Regensburg a ve vedlejším studiu podnikovou ekonomii.

Najdete na iDNES.cz