Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. prosince 2021 Mikuláš

Specifika moderní čínské rodiny a "společenské sítě"

13. 01. 2012 5:00:00
„Rodina v Číně dosud hraje roli základní společenské jednotky, zůstává středem pozornosti každého Číňana, a tudíž je jedním z nejoblíbenějších témat k hovoru s vašimi čínskými protějšky. A to i navzdory faktu, že v Číně od 80. let začíná docházet k dalekosáhlým socioekonomickým změnám, čehož důsledkem je pomalu vzrůstající (převážně ve městech) rozvodovost – do té doby byla prakticky nulová, nyní dosahuje zhruba 25 %. Zde je třeba zároveň poznamenat, že drtivá většina rozvedených se opět ze společensko-hospodářských důvodů pokouší založit rodinu novou.“ Toto i následující řádky o tom, proč v Číně není téměř nikdo, kdo nemá rodinu a nikdo osamělý, píše Klára Štiplová, moje kolegyně z CEE Intercultural, expertka na čínskou kulturní oblast.

Můžete očekávat, že po relativně krátkém čase spolupráce či přátelství s Číňanem se s jeho rodinou osobně seznámíte a váš protějšek bude očekávat to samé od vás. Při hledání vhodného tématu se nemůžete splést dotazem typu: „Jak staré je vaše dítě?“, „Co dělá vaše dítě?“ - vždy v jednotném čísle, neboť dnes má většina rodin ve městech dítě jedno.

Je téměř jisté, že každý Číňan starší 30 let je ženatý (a žena nad 25 let vdaná) a má dítě. Mohli byste namítnout: „Cožpak v Číně neexistují svobodné matky nebo homosexuálové?“ – Odpověď zní: Prakticky ne! Jak je to možné? Dosud není společensky přijatelné, aby člověk rodinu neměl, a proto se i homosexuálové obvykle žení a mají dítě.

Od oficiálního uzákonění plánovaného rodičovství na začátku 80. let 20. století, je třeba před porodem zajít na místní Úřad pro plánované rodičovství a získat k tomu povolení. Toto povolení dostane bez jakýchkoliv obstrukcí dosud bezdětný manželský pár, popř. i pár, v němž je jeden z manželů rozvedený a nemá více než jedno dítě. Příslušné povolení by ale nezískala samotná svobodná žena, nehledě na to, že by si na svobodné mateřství v Číně žádná žena nedovolila ani pomyslet, a to hned z několika důvodů: Společensky je svobodné mateřství nepřijatelné a odsouzeníhodné - obzvlášť v době, kdy je obecně rozšířena osvěta a k dispozici je nepřeberné množství dostupných antikoncepčních prostředků (a interrupce jsou legální), a především by drtivá většina žen v prostředí, v němž se za vše draze platí (zdravotní péče a především školství) dítě nebyla schopna ze svého platu uživit.

Dalším faktorem, který se výrazně podílí na neexistenci sociální skupiny svobodných matek v Číně, je skutečnost, že z demografického hlediska je žen ve věku na vdávání v Číně nedostatek (odhaduje se, že mužů ve věku na ženění je zhruba o 30 milionů více), a již proto se žádná žena nemusí obávat, že by „zůstala na ocet“.

V případě, že muž starší 30 let či žena 25 let dosud partnera nemá (např. proto, že je příliš zaměstnán/-na a nemá čas a příležitost se seznámit), jeho či její společenská síť si o něj/ní začne dělat starost a většinou se postará o to, aby se vhodná partie našla. Vzhledem k tomu, že tato společenská síť je budována a upevňována v průběhu celého života – začíná v dětství mezi příbuznými a sousedy, pokračuje spolužáky ze všech škol a dále spolupracovníky a jejich rodinami a přáteli, obvykle se podaří zajistit, aby skutečně nikdo nezůstal sám.

Na rozdíl od Západu, jehož civilizačním výdobytkem jsou mimochodem i rozsáhlé, státem poskytované sociální jistoty (mateřská dovolená, dostupná zdravotní péče, podpora v nezaměstnanosti, bezplatná či finančně dostupná školní docházka), v Číně, kde je státní systém sociálního zabezpečení dosud v plenkách a zejména vzdělání je obrovskou investicí, si rodina svou funkci vzájemné hospodářsko-sociální podpory stále drží. Z tohoto důvodu by si jen minimum Číňanů, zejména žen, mohlo dovolit např. samostatně koupit vlastní byt nebo platit nájem a už vůbec ne samostatně vychovávat a uživit dítě. Nejběžnější rodinná a bytová situace je taková, že tři generace žijí pod jednou střechou. Z praktických důvodů – aby nepřišly o zaměstnání – ženy až na výjimky nezůstávají na mateřské dovolené déle než půl roku od narození dítěte, ale běžný je i návrat do práce již po šestinedělí. O výchovu dětí se nadále starají prarodiče z jedné či druhé strany, kteří alespoň dočasně žijí v domácnosti s manželským párem. Tato situace, jež ovšem není ničím víc než navázáním na prastarou tradici, ve skutečnosti významně přispívá k tomu, že mezigenerační rozdíly spolu s rozpory v rodině jsou minimální. Obecně členové rodiny – včetně prarodičů, tetiček a strýčků a jejich rodin – mají mezi sebou daleko silnější vazby, tráví spolu daleko více času a vzájemně se daleko více prakticky (finančně) podporují než je tomu v Evropě.

Výše zmiňovaná společenská síť je jedním ze specificky čínských fenoménů zasahující do mnoha oblastí lidského života, a proto je vhodné si ji přiblížit.

Jak již bylo řečeno, tato síť vzniká v dětství a buduje se a rozšiřuje během celého života. V minulosti, resp. ještě do počátku 80. let 20. století, kdy životní prostor drtivé většiny obyvatelstva byl minimální a běžné bylo soužití čtyř generací pod jednou střechou, společné sociální zařízení pro celou čtvrť, komunitní způsob práce, společné stravování i kulturní aktivity, všichni o všech věděli všechno a „soukromí“ bylo neznámým pojmem. Jedinec byl neoddělitelnou součástí komunity (sítě), jež se proměňovala jako celek, přičemž tyto proměny byly minimální a časté sňatky mezi lidmi ze sousedství pomáhaly tuto tradici udržovat.

V posledních 30 let, během nichž se životní prostor a možnosti prostorové i sociální mobility jedince výrazně zvětšily, jsou tyto vazby výrazně oslabené, nicméně až dosud tvoří významnou záchrannou a podpůrnou síť ve všech sférách lidského života. Bez příslušných známostí v rámci sítě by bylo daleko složitější, ne-li vůbec nemožné prosadit se v úřednické kariéře (nepotismus, tj. protěžování příbuzných hrál již od nejstarších dob významnou roli), v byznysu (vždyť ani nejlepší reklama se nevyrovná doporučení vlivného přítele či příbuzného), najít kvalitního lékaře pro člena rodiny při závažném onemocnění, protlačit své dítě na prestižní školu (za předpokladu, že má talent), vyřídit veškeré formality při vycestování do zahraničí atd. O hledání partnera vhodného ke sňatku už byla řeč.

Je samozřejmé, že jedinec síť nemůže pouze pasivně využívat, nýbrž je jeho morální povinností do ní nazpět přispívat, tzn. aktivně pomáhat ostatním, např. když se mu podaří prosadit a zbohatnout, očekává se, že svým příbuzným a známým poskytne finanční výpomoc, nebo když se mu podaří usadit v zahraničí, pomůže ostatním získat zaměstnání tam, pomůže jim při hledání vhodného ubytování, popř. je nechá dočasně bydlet u sebe, zajistí vyřízení formalit apod. Podobně třeba i dítě, jež vystuduje prestižní školu, po získání dobrého zaměstnání jednak finančně zajistí své rodiče a zároveň se náležitě odvděčí rodině, jež jeho rodičům pomohla s přímluvou atd.

Při vašem dlouhodobějším kontaktu s čínskými partnery či přáteli byste se, ačkoliv sami nejste Číňané, neměli bránit tomu, když vás váš partner bude chtít začlenit do své sítě, a stejně tak byste neměli ignorovat jeho zájem seznámit se s vaší rodinou či známými, např. z jiných odvětví. Zdvořilostními gesty a propojováním „sítí“ se z obchodního kontaktu může stát hlubší přátelství, jež vás může jak prakticky, tak i duševně obohatit.

Autor: Zuzana Duffková | pátek 13.1.2012 5:00 | karma článku: 17.12 | přečteno: 1831x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Pomp

Česká podpora "rasistickému" pubu The Black Bitch

Plzeňský rock&blues band Beer Reminder dočasně bude používat název pubu The Black Bitch (Černá čubka, fakticky jde o fenu chrta v erbu města Linlithgow), který chtějí inkvizitoři po 350 letech přejmenovat v rámci cancel culture.

6.12.2021 v 11:11 | Karma článku: 16.54 | Přečteno: 188 | Diskuse

Ladislav Větvička

Konečně blog, kery neni o koroně

Tuž sem si řikal, že už je čas nepsat o tych cypovinach, kere nam vladni propaganda tlači, trošku se od teho oprostit a bavit se tak nějak normalně tajak ve svobodnych dobach, kdy zme všeci občani měli stejna prava.

6.12.2021 v 11:11 | Karma článku: 27.99 | Přečteno: 537 | Diskuse

Tereza Dufková

Maturita za docházku

Studenti chtějí opět úlevy u maturity. Jakou pak tedy maturita bude mít vypovídací hodnotu, když k jejímu složení bude za chvilku stačit číst, psát a počítat? Moje děti ji pak zřejmě dostanou už jen za řádnou docházku.

6.12.2021 v 10:43 | Karma článku: 15.89 | Přečteno: 199 | Diskuse

Michal Kotyk

Aha, my máme dokonce ústavu?

Pokládám za celkem prospěšné, když nám to budoucí vláda připomíná. Ano, pro mnohé to bude asi těžké poznání. Mám totiž dojem, že ji doposavad mnozí pokládali za listinu zmatených a lidu neprospěšných myšlenek.

6.12.2021 v 9:34 | Karma článku: 12.91 | Přečteno: 289 | Diskuse

Karel Trčálek

Výuka klimaalarmistické zelené ideologie do škol nepatří, pane Gazdíku!

Klimaalamamistické neziskovky usilují o zintenzivnění enviromentální ideologické výchovy na českých školách a příští ministr školství Petr Gazdík jim v tom bohužel vychází vstříc...

6.12.2021 v 8:53 | Karma článku: 17.52 | Přečteno: 210 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3723
Je konzultantkou, koučem a facilitátorkou především v oblasti interkulturního managementu a relokačního poradenství. V roce 2011 založila společnost CEE Intercultural (www.CEEIntercultural.com). Externě přednáší Interkulturní komunikaci na univerzitě v Regensburgu a "Organisational Behaviour" na univerzitě v Offenburgu. Na dobrovolnické bázi působí jako psychoterapeut v občanském sdužení InBáze Berkat podporující migranty. Vystudovala psychologii na univerzitě Regensburg a ve vedlejším studiu podnikovou ekonomii.

Najdete na iDNES.cz