Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. prosince 2021 Mikuláš

Češi pohledem cizinců

11. 01. 2012 5:01:00
Dostaly se mi do ruky materiály, které dostávají někteří Američané a některé Američanky jako přípravu na svůj pobyt v České republice. Mimo jiné se v nich dozvídají, „jak se chovat k české ženě“. Dvě z nich mne zaujaly: „Královského ocenění se z vaší strany dostane české ženě tehdy, když ji pozvete na pivo. Může to znít vulgárně. Ale jelikož se česká kultura točí právě kolem piva, prokážete jí tak, že si vážíte její společnosti.“ a „České ženy ocení konverzaci s Vámi, pokud jste otevřený/á a ochotný/á ke kompromisům. Její důvěru si získáte, pokud budete hovořit stejnou měrou jako naslouchat.“

V podobných příručkách nebo na webu se cizinci dozvídají, že „je slušné se v Česku usmívat, když jste někomu představován – ale neusmívejte se jen tak, bez důvodu, např. když sedíte sám u stolu v kavárně.“ Nebo: „Připravte se na to, že sem tam můžete vidět čurat dítě nebo muže u silnice.“ Ale také: „Přepočítávejte si své účty a mějte na pozoru své tašky a peněženky.“

Do jaké míry tyto rady pomáhají? Do jaké míry naopak zostří stereotypy a předsudky? Těžko říct. Co platí na jednoho, nemusí platit pro druhého. Seznam toho, co dělat, když se setkáme s Číňanem nebo s Indem, by byl neúplný bez lidského prvku. Byl by to recept bez přísad.

A tak se ráda ptám těch, kteří v České republice žijí a pracují (mám tu na mysli spíše komerční oblast), jaký je jejich pohled na Čechy a Češky. Je těžké generalizovat. Přesto pár vybraných postřehů:

Němci, Holanďané, Francouzi, Rakušané, Italové a lidé ze Severní Ameriky o Češích hovoří jako o lidech, kteří jsou v prvním kontaktu velmi přátelští a slušní. Někdo říká spíš „rezervovaní“ nebo „opatrní“. Prý je nápadné, jak se usmíváme, jak jsme zdvořilí až formální, málo mluvíme o sobě a spíš necháváme mluvit „cizince“. „Když u nás člověk přijde poprvé do práce, lidé za ním chodí a navazují kontakt. Minutu nebo dvě s ním povykládají o tom, odkud přichází a co ho tady čeká nového. Tady v Čechách musím první krok udělat já. Když už ho ale udělám, setkám se s úsměvy, přátelskými slovy a ochotou pomoci,“ říká expat z USA. Mate ho, že nijak výrazně neprojevujeme nadšení, ale zároveň ani neochotu spolupracovat či komunikovat. Proto se také o Češích a Češkách někdy říká, že jsme neprůhlední – je těžké poznat, co si doopravdy myslíme. „Je tu pro mne extrémně těžké rozpoznat, kdy lidé říkají, co si myslí, a kdy říkají to, co chci slyšet já,“ říká manažer z Belgie.

Tito "cizinci" nás popisují jako skromné lidi, kteří se netlačí do popředí. Někdy prý až příliš skromné. Diví se, že ani při příjímacích pohovorech často nedokážeme pojmenovat, v čem jsme dobří. „Moji čeští kolegové se nedokáží prodat, ukázat se jako experti, věcně popsat, v čem konkrétně jsou dobří." Také pozorují, že vyčkáváme, než projevíme vlastní názor. Což prý ovšem platí pouze pro případy, kdy to nemůžeme udělat anonymně. Nehas, co tě nepálí a co můžeš, sleduj z povzdálí...

Hodně lidí ze zahraniční si myslí, že máme rádi humor. Všechno jde s žertem. A to je humor to, co se na druhé kultuře chápe nejhůře. Cimrman, největší Čech, kterého znají a ctí všechny generace a který byl vším a zároveň neexistoval... To se těžko chápe. Ještě hůře než Švejk, známý kde jinde než především v německy mluvících zemích. Jak píše Jiří Gruša: Švejk jako relativista, kterému se v prstech rozplyne věc sama. A jeho „Poslušně hlásím“ - i když ten, kdo hlásí, vlastně neposlouchá a přece jen hlásí poslušně...

Jiní si třeba všímají, jak mladí jsou u nás lidé na vysokých pozicích, jak běžné je veřejně projevovat nelibost vůči jiným národnostem, jak bravurně zacházíme se kroužky a háčky nad písmeny a hláskami nebo jak je těžké odmítnout panáka na firemních večírcích.

Autor: Zuzana Duffková | středa 11.1.2012 5:01 | karma článku: 38.66 | přečteno: 13866x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Pomp

Česká podpora "rasistickému" pubu The Black Bitch

Plzeňský rock&blues band Beer Reminder dočasně bude používat název pubu The Black Bitch (Černá čubka, fakticky jde o fenu chrta v erbu města Linlithgow), který chtějí inkvizitoři po 350 letech přejmenovat v rámci cancel culture.

6.12.2021 v 11:11 | Karma článku: 14.32 | Přečteno: 141 | Diskuse

Ladislav Větvička

Konečně blog, kery neni o koroně

Tuž sem si řikal, že už je čas nepsat o tych cypovinach, kere nam vladni propaganda tlači, trošku se od teho oprostit a bavit se tak nějak normalně tajak ve svobodnych dobach, kdy zme všeci občani měli stejna prava.

6.12.2021 v 11:11 | Karma článku: 22.36 | Přečteno: 338 | Diskuse

Tereza Dufková

Maturita za docházku

Studenti chtějí opět úlevy u maturity. Jakou pak tedy maturita bude mít vypovídací hodnotu, když k jejímu složení bude za chvilku stačit číst, psát a počítat? Moje děti ji pak zřejmě dostanou už jen za řádnou docházku.

6.12.2021 v 10:43 | Karma článku: 11.73 | Přečteno: 138 | Diskuse

Michal Kotyk

Aha, my máme dokonce ústavu?

Pokládám za celkem prospěšné, když nám to budoucí vláda připomíná. Ano, pro mnohé to bude asi těžké poznání. Mám totiž dojem, že ji doposavad mnozí pokládali za listinu zmatených a lidu neprospěšných myšlenek.

6.12.2021 v 9:34 | Karma článku: 11.27 | Přečteno: 240 | Diskuse

Karel Trčálek

Výuka klimaalarmistické zelené ideologie do škol nepatří, pane Gazdíku!

Klimaalamamistické neziskovky usilují o zintenzivnění enviromentální ideologické výchovy na českých školách a příští ministr školství Petr Gazdík jim v tom bohužel vychází vstříc...

6.12.2021 v 8:53 | Karma článku: 15.98 | Přečteno: 183 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3723
Je konzultantkou, koučem a facilitátorkou především v oblasti interkulturního managementu a relokačního poradenství. V roce 2011 založila společnost CEE Intercultural (www.CEEIntercultural.com). Externě přednáší Interkulturní komunikaci na univerzitě v Regensburgu a "Organisational Behaviour" na univerzitě v Offenburgu. Na dobrovolnické bázi působí jako psychoterapeut v občanském sdužení InBáze Berkat podporující migranty. Vystudovala psychologii na univerzitě Regensburg a ve vedlejším studiu podnikovou ekonomii.

Najdete na iDNES.cz