Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kulturní rozdíly: odkud se berou a k čemu vedou?

23. 12. 2011 8:52:00
Od dětství se učíme, co od nás požaduje kulturní prostředí, které nás obklopuje. V podstatě nám kultura pomáhá se orientovat ve světě kolem nás. Učíme se, co je správné a co špatné.

Čili se učíme, jak se chovat, když vejdeme do restaurace nebo když si chceme získat něčí přízeň. Nebo co zásadně nedělat, když chceme navázat kontakt s někým cizím. Učíme se i co se "proboha hlavně neříká" – společenská tabu. Získáváme vzorce chování, které jsou v naší kultuře nezbytné. Darwin by řekl: „Nezbytné pro přežití“. Jsou nezbytné pro to, abychom byli příjmáni a abychom si v rámci toho, co je „normální“ zajistili, co chceme.

Když si vezmeme takového Bharata, čtyřicetiletého Inda. Stejně jako spousta jiných Indů vyrůstal v širších multigeneračních rodinách, takže byl obkopen spoustou dospělých: svými rodiči, tetami a strýčky, staršími bratry a sestrami, bratranci a sestřenicemi. Kvůli velké nezaměstnanosti a chybějícímu sociálnímu zabezpečení záviselo jeho přežití na rodinných vztazích. Takže se od útlého věku učil fungovat v této rozsáhlé síti příbuzných. Jeho kultura mu říkala: „Přežiješ mezi námi, pokud vycítíš, jakou náladu mají všichni ti lidé kolem tebe a dokážeš se této náladě rychle přizpůsobit. Náš rodinný systém je přísně hierarchický, takže musíš vědět, komu jsi podřízený a kdo je podřízený tobě. Musíš vědět, jak změnit své chování podle toho, jaký status má osoba, se kterou jsi právě v kontaktu. Nauč se vyčkat svého času a buď trpělivý – protože máš kolem sebe spoustu dalších, kteří mají jiné potřeby, jiné požadavky, jiná přání.“ Trpělivost místo iniciativy, pasivita místo aktivity.

Bharatova rodina potřebuje jedno: zůstat pohromadě. Jak na to? V tomto kontextu není nic lepšího, než harmonie, dojem souhlasu a respektu, co skupinu drží pospolu. O co se tedy bude Bharat snažit? Udržet si tvář a pomoci druhým udržet si tvář. Co bude Bharat, který v těchto podmínkách vyrůstá, považovat za normální? Co bude dělat a čeho se vyvaruje? Zjednodušeně řečeno:

  • Nebude kritizovat a dávat negativní zpětnou vazbu.
  • Nepřizná, že něčemu neporozuměl nebo že něco neví.
  • Nebude dávat otevřeně najevo nesouhlas.
  • Nebude nikoho korigovat – zvlášť pokud je to někdo jemu nadřízený.
  • Nebude otevřeně pochybovat o tom, co říkají druzí.
  • Nepřizná, že nemůže dodržet slib.

Co víc: pokud někdo, kdo je hierararchicky na stejné nebo nižší úrovni, bude poukazovat na jeho chyby, bude mu to připadat nevhodné, nenormální, drzé nebo barbarské.

Je to tak: to samé, co od Bhrarata očekává jeho kulturní prostředí, bude on očekávat od ostatních. I od ostatních z jiných zemí. Nejen Bharat: všichni očekáváme od ostatních, že se budou chovat stejně jako my. Často to dokonce vyžadujeme.

Něco nám říká: to je nesmysl, to není racionální. Jak můžeme očekávat, že se ostatní budou chovat stejně? Pravda ale je: lidé nejednají vždy racionálně. To, že je něco nesmysl, to nám napovídá naše levá hemisféra. Ta nám dokáže říct, jak se věci mají a nemají. Ale o naši reakci na jinou kulturu rozhoduje i ta druhá, ta pravá hemisféra. Tedy naše emoce – ty dokáží logiku, analýzu a racionálno rychle odsunout na druhou kolej.

Takže sice víme, že se naši zahraniční partneři z Indie budou chovat jinak a dokonce si přečteme jak. Ale jen co na otázku: „Do you understand?“ už po páté uslyšíte od Bharata „Yes... yes...“ a v mžiku se pak přesvědčíte, že neporozuměl, rozleje se vám do těla adrenalin. Adrenalin povede k chování, které má daleko do udržení tváře vaší i Bharatovy. Bharat navíc ani v této situaci neukáže rozhorčení nad vaším – z jeho pohledu velmi nevhodným - chováním. To, že pro něj nejste partnerem poznáte až na tom, že „spolupráce nefunguje a že Indové nedodávají včas“.

Když považujeme chování druhých za nenormální, nepředvítatelné a nepochopitelné, máme daleko k budování důvěry a dlouhodobých vztahů. Důvěra je ale něco, co lidé po celém světě bez ohledu na kulturu považují za základ spolupráce.

Autor: Zuzana Duffková | pátek 23.12.2011 8:52 | karma článku: 10.20 | přečteno: 1470x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Karel Ryšán

Hledáme korektní vyjádření

Oblíbené téma. Buďme korektní rasově, národnostně, genderově aj. Zkusme tedy vyhledat pár typických příkladů z novin, televize. Třeba jen na genderové téma.

18.3.2018 v 8:01 | Karma článku: 18.46 | Přečteno: 463 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Když si děti chtějí vypůjčit Kámasútru

Ono se snadno poví, že vás to nesmí zaskočit. Kdy jindy by však měla mít knihovnice na trochu toho šokovaného výrazu nárok?

18.3.2018 v 7:04 | Karma článku: 14.32 | Přečteno: 378 | Diskuse

Libor Čermák

Jak s dětmi z našeho turisťáku volíme prezidenta?

Děti se samozřejmě žádných voleb ze zákona účastnit nemůžou. Pokud tedy nechodí do nějakého skautského či turistického oddílu. Tam to určitým způsobem zažít můžou. A jestlipak víte jak? Takto:

18.3.2018 v 6:13 | Karma článku: 12.10 | Přečteno: 414 |

Irena Fuchsová

Studentské celostátní protesty a vedení jejich škol

Zástupkyně ředitele děčínského gymnázia, Hana Brádková, souhlasila, aby se "její" studenti připojili k celostátní protestní akci. "Je to jejich akce a my jsme na ně pyšní," řekla. Na teplickém gymnáziu už to tak jednoduché nebylo.

17.3.2018 v 21:45 | Karma článku: 21.76 | Přečteno: 1660 | Diskuse

Irena Aghová

Antika: Brána Boží - Babylón

Počátkem 19. stol. př. Kr. se jeden amurejský kmen usadil na území městy Kiš a Akkad a místo označil jako báb-ili - Brána Boží. Vítejte ve starověkém Babylóně..

17.3.2018 v 18:40 | Karma článku: 8.28 | Přečteno: 169 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3590
Je konzultantkou, koučem a facilitátorkou především v oblasti interkulturního managementu a relokačního poradenství. V roce 2011 založila společnost CEE Intercultural (www.CEEIntercultural.com). Externě přednáší Interkulturní komunikaci na univerzitě v Regensburgu a "Organisational Behaviour" na univerzitě v Offenburgu. Na dobrovolnické bázi působí jako psychoterapeut v občanském sdužení InBáze Berkat podporující migranty. Vystudovala psychologii na univerzitě Regensburg a ve vedlejším studiu podnikovou ekonomii.
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.