Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. prosince 2021 Mikuláš

Interkulturní management a kulturní rozdíly

22. 12. 2011 20:20:51
Jsem přesvědčená, že kulturní rozdíly jsou faktem - lidé se tedy liší mimo jiné i podle toho, z jaké země pocházejí - a tyto rozdíly můžou být natolik významné, že je nelze překonat intuicí nebo přirozeným přístupem. Je podle mne potřeba tyto rozdíly v prvé řadě akceptovat, uznat jako rovnocenné způsoby nazírání na svět a potom teprve hledat cesty, jak uspokojit zájmy obou stran. Ne všichni se mnou souhlasí.

Někteří, říkejme jim třeba popírači, existenci takových kulturních rozdílů zcela odmítají a logicky tak necítí potřebu se jimi zabývat. Pokud tento postoj v organizaci nebo společnosti převažuje, je pravděpodobné, že se minoritním skupinám nedostává dostatek respektu a mohou se rychle cítit izolovány. Navíc je poněkud „mrháno“ diverzitou, protože se nevyužívá jako zdroj, který podporuje kreativitu a brání konformnímu myšlení.

Jiní, obránci, si sice kulturní rozdíly uvědomují, ale jsou přesvědčeni, že „jedině naše cesta je ta správná. Ti, kteří nejednají jako my, jsou nekompetentní, neslušní a hloupí.“ Kulturní rozdíly jsou tedy překážkou, kterou je potřeba překonat tím, že druhé donutíme se chovat podle našich psaných i nepsaných pravidel – nebo dokonce pouze čekáme, až se oni sami konečně začnou chovat „správně“. V drtivé většině tento postoj interkulturní spolupráci nebo soužití poškodí. Málokdo si dobrovolně nechává vzít to, co je mu odjakživa vlastní.

Tzv. univerzalisté vědí, že kulturní rozdíly existují. A věří, že k překonání těchto kulturních rozdílů stačí vzájemný respekt, slušnost a přátelskost. Na první pohled „rozumný“ postoj v sobě skrývá velké riziko: přestože respekt, slušnost a přátelskost jsou opravdu univerzální hodnoty uctívané lidmi na celém světě, vyjadřují je lidé v každé kultuře jinak. Dobře míněné chování tak může být právě šlápnutím vedle. „Kulturní imperialismus“ tak není záměrný – ale my obvykle nehodnotíme ostatní podle jejich záměrů, nýbrž podle jejich skutečného jednání.

Ostatní si kulturní rozdíly uvědomují a jako takové je také uznávají. Mezi nimi je celá řada těch multikulti, kteří – ať už díky svému multikulturnímu původu nebo delším pobytům v jiné zemi – volně přepínají mezi dvěma nebo více kulturními perspektivami, protože v sobě integrovali aspekty více kultur. Jiní, ti tolerující, zůstávají právě u uznání kulturních rozdílů a dále nejdou. Říkají: „My víme, jak to s těmi kulturními rozdíly je, ale nevíme, co s tím.“ Chybějící interkulturní kompetence jim brání tyto rozdíly konkrétně identifikovat, porozumět jejich vnitřní logice a rozhodnout se, do jaké míry a jakým způsobem se jim přizpůsobí.

Ukazuje se, že kulturně diverzní týmy (týmy složené z lidí z různých národností) se dokáží lépe přizpůsobovat rychle se měnícímu prostředí. Diverzita - tedy rozmanitost, různost, rozdílnost - se stala strategickou výhodou. Ale je v tom háček: je výhodou pouze tehdy, pokud je dobře řízena. Dva lidé budou diverzitu "řídit" jinak - z velké části na to bude mít vliv jejich postoj ke kulturním rozdílům. Tedy jestli jsou spíše popírači, obránci, univerzalisté, multikulti či ti tolerující.

Autor: Zuzana Duffková | čtvrtek 22.12.2011 20:20 | karma článku: 9.60 | přečteno: 2325x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Eva Kislingerová

Exportní tygr? Bývávalo!

Jaké je největší nebezpečí pro českou ekonomiku? Někdo řekne kovid. Jistě, vážný nepřítel. Jiný by nabídnul: Montovny, proto malá přidaná hodnota. To je hodně pravdy. Hrůza veřejných financí? Ještě lepší odpověď.

3.12.2021 v 11:46 | Karma článku: 17.09 | Přečteno: 404 | Diskuse

Tomáš Flaška

Jak se opravuje střecha

Taky na to již došlo. Začalo nám zatékat. Sice jen když je určitý směr větru, jeho síla a k tomu vydatný déšť, ale přece. A legrace s řemeslníky mohla začít.

3.12.2021 v 4:29 | Karma článku: 26.02 | Přečteno: 653 | Diskuse

Milan Smutný

Energie z jádra emisně čistší než ze slunce a větru

Dvě nejnovější studie potvrdily očekávaní energetických expertů: jaderná elektrárna je v celém svém životním cyklu na emise CO₂ čistší než solární a větrné elektrárny, po nichž zůstane stále naléhavější recyklační problém.

3.12.2021 v 1:53 | Karma článku: 25.69 | Přečteno: 417 | Diskuse

Petr Havlíček

Svatá vakcinace nefunguje

Můžete si v médiích vychvalovat vakcinaci až do nebe, nahánět lidem hrůzu, strach a vyhrožovat jim postihy. Realita, kterou vidím dnes a denně kolem sebe je poněkud jiná.

2.12.2021 v 12:30 | Karma článku: 11.50 | Přečteno: 209 | Diskuse

Anna Kühnova

Energetické společnosti zažívají oživení, ale spotřebitelé jsou ohroženi energetickou chud

Asi nikomu není cizí aktuální téma ohlašování vyšších cen energií od roku 2022. Hlavním důvodem je růst cen elektřiny a plynu na světových burzách. Nejen české domácnosti budou muset platit více.

1.12.2021 v 10:12 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 51 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3723
Je konzultantkou, koučem a facilitátorkou především v oblasti interkulturního managementu a relokačního poradenství. V roce 2011 založila společnost CEE Intercultural (www.CEEIntercultural.com). Externě přednáší Interkulturní komunikaci na univerzitě v Regensburgu a "Organisational Behaviour" na univerzitě v Offenburgu. Na dobrovolnické bázi působí jako psychoterapeut v občanském sdužení InBáze Berkat podporující migranty. Vystudovala psychologii na univerzitě Regensburg a ve vedlejším studiu podnikovou ekonomii.

Najdete na iDNES.cz