Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kulturní rozdíly: odkud se berou a k čemu vedou?

23. 12. 2011 8:52:00
Od dětství se učíme, co od nás požaduje kulturní prostředí, které nás obklopuje. V podstatě nám kultura pomáhá se orientovat ve světě kolem nás. Učíme se, co je správné a co špatné.

Čili se učíme, jak se chovat, když vejdeme do restaurace nebo když si chceme získat něčí přízeň. Nebo co zásadně nedělat, když chceme navázat kontakt s někým cizím. Učíme se i co se "proboha hlavně neříká" – společenská tabu. Získáváme vzorce chování, které jsou v naší kultuře nezbytné. Darwin by řekl: „Nezbytné pro přežití“. Jsou nezbytné pro to, abychom byli příjmáni a abychom si v rámci toho, co je „normální“ zajistili, co chceme.

Když si vezmeme takového Bharata, čtyřicetiletého Inda. Stejně jako spousta jiných Indů vyrůstal v širších multigeneračních rodinách, takže byl obkopen spoustou dospělých: svými rodiči, tetami a strýčky, staršími bratry a sestrami, bratranci a sestřenicemi. Kvůli velké nezaměstnanosti a chybějícímu sociálnímu zabezpečení záviselo jeho přežití na rodinných vztazích. Takže se od útlého věku učil fungovat v této rozsáhlé síti příbuzných. Jeho kultura mu říkala: „Přežiješ mezi námi, pokud vycítíš, jakou náladu mají všichni ti lidé kolem tebe a dokážeš se této náladě rychle přizpůsobit. Náš rodinný systém je přísně hierarchický, takže musíš vědět, komu jsi podřízený a kdo je podřízený tobě. Musíš vědět, jak změnit své chování podle toho, jaký status má osoba, se kterou jsi právě v kontaktu. Nauč se vyčkat svého času a buď trpělivý – protože máš kolem sebe spoustu dalších, kteří mají jiné potřeby, jiné požadavky, jiná přání.“ Trpělivost místo iniciativy, pasivita místo aktivity.

Bharatova rodina potřebuje jedno: zůstat pohromadě. Jak na to? V tomto kontextu není nic lepšího, než harmonie, dojem souhlasu a respektu, co skupinu drží pospolu. O co se tedy bude Bharat snažit? Udržet si tvář a pomoci druhým udržet si tvář. Co bude Bharat, který v těchto podmínkách vyrůstá, považovat za normální? Co bude dělat a čeho se vyvaruje? Zjednodušeně řečeno:

  • Nebude kritizovat a dávat negativní zpětnou vazbu.
  • Nepřizná, že něčemu neporozuměl nebo že něco neví.
  • Nebude dávat otevřeně najevo nesouhlas.
  • Nebude nikoho korigovat – zvlášť pokud je to někdo jemu nadřízený.
  • Nebude otevřeně pochybovat o tom, co říkají druzí.
  • Nepřizná, že nemůže dodržet slib.

Co víc: pokud někdo, kdo je hierararchicky na stejné nebo nižší úrovni, bude poukazovat na jeho chyby, bude mu to připadat nevhodné, nenormální, drzé nebo barbarské.

Je to tak: to samé, co od Bhrarata očekává jeho kulturní prostředí, bude on očekávat od ostatních. I od ostatních z jiných zemí. Nejen Bharat: všichni očekáváme od ostatních, že se budou chovat stejně jako my. Často to dokonce vyžadujeme.

Něco nám říká: to je nesmysl, to není racionální. Jak můžeme očekávat, že se ostatní budou chovat stejně? Pravda ale je: lidé nejednají vždy racionálně. To, že je něco nesmysl, to nám napovídá naše levá hemisféra. Ta nám dokáže říct, jak se věci mají a nemají. Ale o naši reakci na jinou kulturu rozhoduje i ta druhá, ta pravá hemisféra. Tedy naše emoce – ty dokáží logiku, analýzu a racionálno rychle odsunout na druhou kolej.

Takže sice víme, že se naši zahraniční partneři z Indie budou chovat jinak a dokonce si přečteme jak. Ale jen co na otázku: „Do you understand?“ už po páté uslyšíte od Bharata „Yes... yes...“ a v mžiku se pak přesvědčíte, že neporozuměl, rozleje se vám do těla adrenalin. Adrenalin povede k chování, které má daleko do udržení tváře vaší i Bharatovy. Bharat navíc ani v této situaci neukáže rozhorčení nad vaším – z jeho pohledu velmi nevhodným - chováním. To, že pro něj nejste partnerem poznáte až na tom, že „spolupráce nefunguje a že Indové nedodávají včas“.

Když považujeme chování druhých za nenormální, nepředvítatelné a nepochopitelné, máme daleko k budování důvěry a dlouhodobých vztahů. Důvěra je ale něco, co lidé po celém světě bez ohledu na kulturu považují za základ spolupráce.

Autor: Zuzana Duffková | pátek 23.12.2011 8:52 | karma článku: 10.20 | přečteno: 1467x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Pavel Vrba

Když dorazí temný stín

a k tomu ještě se zpožděním. Člověku se pak pod nohama otřese zem a duši zahalí smutek. Jsou to okamžiky, kdy si člověk plně uvědomí tu smrtelnost všeho živého, co má rád a na čem mu skutečně záleží.

28.6.2017 v 9:45 | Karma článku: 7.28 | Přečteno: 124 | Diskuse

Václav Vít

Odpočinkové, okurkově sezonní zpravodajství.

Jde o účelově, rádoby humorně nadnesený ohlas skutečných událostí, které zas nejsou tak veselé. Doufejme, že nepodlehne cenzuře.

28.6.2017 v 9:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 76 | Diskuse

Vlasta Bohdalová

Objevení Ameriky dne 26. června 2017

Dne 26. června 2017 objevili v Hospodářských novinách Ameriku. Platy českých učitelů jsou nejnižší v Evropské unii a v OECD. Výdaje na žáka (počítáno v paritě kupní síly) jsou také nejnižší. Podíl školních výdajů na HDP je...

28.6.2017 v 8:13 | Karma článku: 9.71 | Přečteno: 237 | Diskuse

Jiří Havlíček

"Z cizího krev neteče“

Nikdy mě nenapadlo, že v životě uvidím přímo na vlastní oči, jak se může stát z nevýrazného "šetřílka“ nenažrané monstrum, které postrádá jakoukoliv známku soudnosti.

28.6.2017 v 7:53 | Karma článku: 19.77 | Přečteno: 514 | Diskuse

Aleš Vavřinec

Manželská hádka - válka nebo happy end?

Tvrdost. Neústupnost. Válečné masky pevně nasazeny. Meče naostřeny a štíty pečlivě nazdobené děsivými obrazci. Dva nesmiřitelní bojovníci odhodlaně stojící proti sobě. Nesmiřitelní a neúprosní. Připraveni druhého srazit na kolena.

28.6.2017 v 7:15 | Karma článku: 6.36 | Přečteno: 229 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3523
Je konzultantkou, koučem a facilitátorkou především v oblasti interkulturního managementu a relokačního poradenství. V roce 2011 založila společnost CEE Intercultural (www.CEEIntercultural.com). Externě přednáší Interkulturní komunikaci na univerzitě v Regensburgu a "Organisational Behaviour" na univerzitě v Offenburgu. Na dobrovolnické bázi působí jako psychoterapeut v občanském sdužení InBáze Berkat podporující migranty. Vystudovala psychologii na univerzitě Regensburg a ve vedlejším studiu podnikovou ekonomii.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.